Moje zdjęcie
Publiczne Gimnazjum Nr 1 w Świdwinie, zachodniopomorskie, Poland
klubszalonychrobotek@gmail.com

Goście

sobota, 20 czerwca 2009

Kartki okolicznościowe z...

Iris folding – to technika, którą dekorujemy np. kartki okolicznościowe lub okładki albumów. Technika tworzenia obrazków z wyciętych w kartonie szablonów, na które według szczegółowo ponumerowanego schematu naklejamy kolorowe paski papieru.

Tutaj krok po kroku w oryginale.


Przygotowanie elementów kartki:


1. Wybór wzoru – tutaj wzory (z prawej strony) Należy wzór z ponumerowanymi polami wydrukować. Wzór można np. na ksero zmniejszyć lub powiększyć dopasowując wielkość do kartki, którą chcemy uzyskać.

2. Na wydrukowany wzór nakładamy kalkę, odrysowujemy kontur i wycinamy go.


3. Wycięty kontur wybranego wzoru odrysowujemy na lewej stronie kartonika nieco mniejszego niż kartka okolicznościowa np. o 1-2 cm. Kartonik może być w tym samym kolorze co kartka lub innym pasującym kolorze do pasków i kartki. Narysowany kontur wycinamy z kartonika.

4. Kartonik z wyciętym konturem kładziemy prawą stroną do wzoru z ponumerowanymi polami równiutko dopasowując kontury.

5. Przykleimy rogi kartonika taśmą do kartki ze wzorem aby nic nam się nie przesunęło.

6. Mamy gotowy szablon a pod nim wzór do wyklejania paskami papieru.

7. Przygotowanie pasków papieru w różnych kolorach. Wcześniej odpowiednio dobieramy kolory do wzoru. Kolory we wzorze są odpowiednio przypisane do cyferek i posegregowane w grupy A,B,C,D lub więcej. Każdej grupie przypisujemy jeden kolor.
Paski szerokości ok. 1,5 do 2 cm wycinamy z kolorowego papieru (np. ozdobny papier pakowy , kolorowe kartki ksero lub wycinanki). Długość pasków ok. 20 cm (później docinamy do pożądanej długości) składamy wzdłuż na pół. Przyklejamy zgodnie z numerowanymi polami do szablonu.

8. Przygotowujemy cienkie paseczki taśmy klejącej i każdy pasek papieru przyklejamy do kartonika takim wąskim odcinkiem taśmy. Paseczki docinamy w tym momencie zostawiają 0,5 cm paseczka na kartoniku poza wyciętym konturem. Górna strona będzie naszą lewą stroną, a pod spodem tworzy się nam się prawa strona.

9. Przyklejanie paseczków następuje w kolejności od nr 1 do ostatniego. Cały czas uważnie sprawdzając, który kolor ma jaki numer.

10. Kiedy przykleimy ostatni paseczek, odklejamy taśmę papierową i delikatnie odejmujemy nasz przylepiony kartonik od wzoru. Odwracamy i dopiero teraz widzimy efekt naszej pracy.

11. Podstawą kartki jest arkusz A5 lub większy w kolorze harmonizującym z wybranym wzorem. Składamy go na połowę. Na tak przygotowaną podstawę kartki przyklejamy kartonik z naszym gotowym wzorem. Przyklejałam klejem Magic lub Minutex, można również za pomocą taśmy dwustronnie klejącej. W przypadku kleju należy dokładnie docisnąć i najlepiej na jakiś czas położyć na wierzchu np. grubą książkę, pozostawiając do wysuszenia i związania kleju.

12. Kartka gotowa.

POWODZENIA!

1 komentarz: